Nowotwory skóry

Nowotwory skóry dzielimy w zasadzie na dwa rodzaje – łagodne i złośliwe. Niektórzy specjaliście wprowadzają jeszcze do terminologii trzeci rodzaj, jakim są nowotwory o złośliwości punktowej (półzłośliwe). W niniejszym opracowaniu postaramy się scharakteryzować te trzy typy raka skóry.

Nowotwory skóry łagodne

W przypadku nowotworów łagodnych mamy głównie do czynienia ze zmianami o charakterze znamion barwnikowych, naczyniakami, nerwiakami, nabłoniakami, włókniakami czy gruczolakami. Rak skóry najczęściej występujący to znamiona barwnikowe. Łagodny nowotwór skóry leczy się na ogół chirurgicznie przez wycięcie chorej tkanki wraz z elementami zdrowiej skóry czy nabłonka, tak żeby nie pozostawić miejsca na ponowny rozwój choroby. Ważne jest, aby usunięty fragment tkanki został przebadany histologicznie. Alternatywną metodą walki z łagodnym rakiem skóry są zabiegi kriodestrukcji lub elektrokoagulacji. Warto pamiętać żeby nie zwlekać z decyzją o wizycie u lekarza gdy zobaczymy pierwsze zmiany na skórze. Bezwzględnie należy badać i usuwać znamiona znajdujące się miejscach narażonych na uszkodzenia, takich jak dłonie, stopy, fałdy, gdyż mogą się one przerodzić w czerniaka.

Nowotwór skóry półzłośliwy

Przykładem półzłośliwego raka skóry może być włokniakomięsak guzowaty. Ten nowotwór powstaje z tkanki łącznej właściwej skóry i ma wygląd różowych guzków wpadających w brąz. Najczęściej można go znaleźć w okolicach barków, brzucha i pachwin. Nowotwór ów rzadko daje przerzuty do węzłów chłonnych. Leczenie ma charakter chirurgiczny. Niestety bardzo często choroba powraca.

Nowotwory skóry złośliwe

Nowotwory złośliwe skóry najczęściej pojawiają się u osób po 50 roku życia i bardzo często występują u osób, które w ciągu swojego życia dużo czasu spędzały w miejscach nasłonecznionych, miały do czynienia z olejami mineralnymi (styczność ze skórą), promieniowaniem jonizującym, związkami arsenu czy parafiną. Warto powiedzieć w tym miejscu o stanach przed nowotworowych, gdyż odpowiednia reakcja w porę może uratować życie. W każdym razie sygnałem ostrzegawczym powinno być dla nas przewlekłe stany zapalne skóry, wszelkie rogowacenia, żółknąca jak stary papier skóra.

nowotwory skóry Gdańsk